pátek 28. března 2014

NÁVOD NA RYCHLÝ BATŮŽEK

Tento batůžek/sáček se dá ušít mnoha způsoby. Já jsem si vybrala přišití tunýlku na horní stranu sáčku.

Důležité je správné závěrečné protažení šňůrek tunýlky, jinak se z praktického batůžku může stát dost nepraktická věc.

Je ušitý s podšívkou, aby byl uvnitř pěkně začištěný. A lépe se nosí, když je díky dvojité látce celkově pěvnější. Předek si můžete ozdobit našitou kapsičkou, výšivkou, kamínky, aplikací.


Zvolte si velikost batůžku a připočítejte kolem dokola přídavky na švy . V této velikosti si připravte  2 kousky látky pro vnější stranu batůžku a dva pro vnitřní stranu batůžku. K tomu si nachystejte dva látkové proužky na tunýlky o malinko širší než jsou velké látkové díly a na výšku cca 8cm (dle tloušťky šňůrky, v každém tunýlku povedou dvě šňůrky, k tomu je třeba připočítat dva přídavky na švy).
Proužkům zažehlete krátké strany dovnitř tak, aby délka proužku byla  o něco málo kratší, než bude výsledná šířka už sešitého batůžku.
Látkovým proužkům sežehlete dlouhé strany k sobě


Položte na sebe lícem na líc díly látek určené na vnější část batůžku.


Do spodní části, asi 2cm nad spodní okraj si v kraji z obou stran přišijte tunýlky pro šňůrku. Směrují hezkou stranou dovnitř batůžku.  Může to být stuha, kousek šňůrky, látkové očko, kousek látky s průchodkou apod.


Díly podšívky také položte na sebe lícem na líc a vše sešpendlete. 
Sešijte boční  a spodní strany.  Na spodu podšívky si nechte otvor na protočení. Sestřihněte spodní růžky. 
Do sešitých vnějších dílů vložíme k horním okrajům dva látkové proužky. Každý k jednomu hornímu okraji, roztřepenými okraji k roztřepeným okrajům batůžku. Můžete si je v krajičku i přišít nebo přistehovat.

Podšívku protočenou lícem ven vložte  dovnitř na látkové proužky. Lícové strany podšívky a hlavní látky koukají na sebe a proužky jsou mezi nimi.
Sešpendlete a sešijte kolem dokola.

Otvorem v podšívce vše otočte lícem ven a vyžhlete.

Vložte podšívku dovnitř a  pěkně urovnejte rožky.
Prošijte batůžek pod látkovými proužky.
Nakonec si připravte 2 šňůrky. První budete protahovat  nejdříve očkem při spodu batůžku, pak ji veďte nahoru a  provlečte tunýlkem na druhou stranu, hned druhým  tunýlkem zase  zpět a dole konce svažte se začátkem šňůrky (odměřte si délku na zádech dítěte). To stejné udělejte i z druhé strany. V každém tunýlku tak vedou dvě šňůrky. Díky tomu se batůžek velmi snadno stahuje jednoduchým zatáhnutím  šnůřek od sebe.


Tady je schématický nákres vedení jedné šňůrky přes tunýlky. Druhou šňůrku vedete stejně jen z druhé strany.
Věřím, že váš batůžek udělá radost velikou. Zvlášť, když bude ladit s oblečením, nebo bude s oblíbeným motivem vašich dětí.

Pište komentáře, ptejte se. Ráda vás tu vidím.


1 komentář:

  1. Leni, super postup, poobede sa asi pustim do vzorky :) ten tunylek "nadsity" ma teda nenapadol, vzdy som krvopotne riesila, kde zosit a nezosit ;)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za komentáře :-)